19 Ekim 2012 Cuma

ZAMAN DURURSA...

avram ile huzurlu, mutlu, el ele tutuşmuş yokuş yukarı çıkıyoruz. yokuş dediğime bakmayın, asfalt değil bura, su. deniz aslında. yüzeceğiz, denizin içinde yürüyoruz yukarı doğru. üst tarafta bir düzlük var, orası daha derin belli ki, insanlar yüzüyorlar. oraya gitmek niyetimiz bizim de, yüzmek... yürüyoruz... tam yaklaşmışken, deniz çekiliyor birden, hani dalga gelmeden önce su çekilir sonra olanca hızıyla vurur ya bedeninize, öyle çekiliyor işte deniz. duruyorum, dişlerimi sıkıp, gözlerimi kısıp "dalga geliyor" diyorum gülümseyerek. oysa duruyor deniz. her şey duruyor, hiç kıpırtısız, öylece... "a... noldu?" derken ben, bir başka kadın söylüyor aklımdan geçeni okur gibi "zaman durdu!" evet zaman durdu. birden bire, öylece, hiç sebepsiz... ben şaşkın, dönüp avram'a tekrar ediyorum; "zaman durdu. ekinler de büyümeyecek, kıtlık başlayacak, üstelik ölemeyeceğiz bile". avram hala sessiz (hayret). sonra aklımdan şunlar geçti: "bütün ekinleri yiyip tükettiğimizde kıtlık olacak çünkü zaman durdu. yeniden büyümeyecek bitkiler. büyümeyeceğiz biz, yaşlanmayacağız. zamana sıkışıp kaldık. evde pirinç vardı biraz, biraz da mercimek... ne kadardı? ne kadar idare eder bizi? her gün sadece bir avuç yersek epey zaman... iyi ama bu adam bir avuçla asla idare edemez! aman tanrım bu adam yüzünden üç günde biter yiyeceklerimiz!"

ikinci sahnede avram ile ve bir sürü başka insanla otobüsteydik eve gitmek için. ben endişeli, hatta panik halinde sürekli ne kadar süre açlığa dayanabileceğimizi, evdeki erzağın ne kadar süre yeteceğini düşünüyordum. işte tam o an fark ettim; avram dönmüş otobüsteki diğer kadınlarla yemek muhabbeti yapıyor, tarifler veriyor. aman allahım hem de böyle bir zamanda! sırası mı yemek muhabbeti yapmanın güle oynaya? kıtlık dayanmış kapıya be adam! iştahı kapatma zamanıyken, iştah açıcı yemek tarifleri vermenin sırası mı?" adamın umurunda değil dünya. sanki zaman durmamış, kıtlık kapıya dayanmamış. bir iki çekiştirsem de, baktım umursamıyor, devam ediyor yemek sohbetine. umudu kesip sustum. belki de her şeyi akışına bırakmak en iyisiydi ve kesinlikle -evet kesinlikle- bu adam günde bir avuç pirinçle yaşayamayacak ve açlık çekecek ilk insanlar olacaktık sayesinde. ah zavallı ben!

eğer rüyam gerçekleşir de zaman durursa avram'dan kesinlikle ayrılmam gerek. beni bile yiyebilir(!)

31 yorum:

 1. gece panjurları kapatmayı unuttun dimi...hayır, zaman durmuş(!) bi biz mi hareket halindeyiz? biz nye hareket halindeyiz? herkes yemek muhabbeti yapıyor, neden sadece ben hedef oluyorum? dört gün yoktum ya, tabii normal, boğazından doğru düzgün yemek girmedi.. unuttun yemek yemeyi, ben yoldayken rüyana girdiler. Kabahat de bana atılacak doğal olarak. Ben yemedimmm Avram yediii..:P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gamsız! senin yüzünden aç kalacağız!

   Sil
  2. aman sanki evdeki iki avuç pirinç mi kurtaracak bizi? yahu ben zaten açlıktan ertesi gün ölürüm. bari mutlu öleyim. Sanki elektrik kesildi, iki saat sonra gelecek.:P

   Sil
  3. bu zihniyetle nasıl savaşacağım bilmiyorum. ben bir de sana kilo verdirmeye çalışıyorum :p

   Sil
 2. Rüya değil fantastik bir hikâye gibiydi:)

  Avram Usta ciğer sarma da severdir kesin :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahahah zeugma içine mi doğdu, avram bu akşam ciğer yedi :))

   rüya değil evet, bildiğin kabus :p

   Sil
  2. Avram ciğer yedi.. siz ne yediniz hanımefendi? hatta tabağınızı bi güzel sıyırdığınızda, ekmeğinize bulaşan şey neydi?
   Ayy insanlık açlıktan ölücekkk..:P valla insanlığı bilmem ama ciğerlerin sahibi olan kuzu, muhtemelen arkandan beddua ediyordu.:P

   Sil
  3. :)))))))
   ya var ya... sen o evdeki kalan pirinci, mercimeği de bir öğünde yer, benim yediğim iki lokma için "sen de yedin ama kıtlığın tek sorumlusu ben değilim" dersin.

   Sil
  4. Yahu ben ''Avram Usta ciğer severdir kesin'' dedim.
   Ne deseydi kadıncağız?? :))

   Kuzu ciğerinden şahane sarma oluyor.
   Mmmm..Bir kere denedim, fırında böle, üzeri kızarıyor nar gibi :)
   Yarın yine yaptıracaksınız bu gidişle... :P

   Sil
  5. ASıl sen Dünyada kıtlık açlık olmasa da insanları açlıktan öldürürsün. "Herkese günlük bi avuç buğday. taneleri, tartın mutlaka.:P"

   Sil
  6. Neee!!!!

   Bana haa!!!!!

   :PpP

   :))))))))))))))))))))

   Sil
 3. İçime mi doğdu bilmem ama aklıma ilk gelen şey oldu ve yazdım.
  Huuww !!! Korktum şimdi.
  Kabusta ben de yerimi aldım desene.
  Nasıl bildim yaw???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tam benim kabusuma göre... bir obur adam, bir endişeli kadın ve bir kahin... :)))

   Sil
  2. Zeugma, yediğimiz edirne yaprak ciğerdi.:)) Dikkatini çekerim, yediğimiz diyorum...yani ben yerken, "o" parmağını sallayarak Dünyada yaşanan açlıkk falan demiyordu.:P
   Allahım yarabbim; hani kuzuyu da oracıkta kesti de tam olsun.:P

   Sil
  3. Edirne yaprak ciğer mi?? :))
   Zaten karnım acıkmıştı.
   Ben kaçayım buralardan.
   Zaten o bahsettiğiniz kuzu sırrakalemin değil benim rüyama girecek.
   Son hazırlıklarını yapıyor, eminim :)))))

   Sil
  4. kuzuları yeme şimdi zeugma, çitten atlarlarken say. uyumana yardım eder. yarın yersin :)

   Sil
  5. İzmirde sarma yapanını bulabilsem..Sırrakaleme haber bile vermem.:P

   Sil
  6. Yok yemem :)
   Resmiyle idare ettim. Siz de öyle yapın..:P

   Haydin iyi gecelerr:)

   Sil
  7. iyi geceler zeugma, ne iyi yaptın uğramakla :))

   Sil
 4. allah vermiye sırra kalem! ne kötü bi rüya öle o! bu gece sıkı giyin yat çorap patik battaniye e mi kızım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. popom açıkta mı kalmış diyorsun :p

   ya iki gündür yaşadıklarımı bilsen... yüzüm şiş, yanağım mor, sağ tarafıma yatamıyorum canım yanıyor, avram yok, anam babam yok, sen yoksun, kimse ilgilenmiyor benimle... az bile görmüşüm. ühü... :)))

   Sil
 5. :))))))
  rüya mı demeliyim kabus mu bilemedim çok fantastik sırrakalemcim, senin çıkarımınsa şahane olmuş:)
  Yemek güzel şey amaaa yaa, sanırım Avram'a katılıyorum bu defa:) burda cartlak kebabı yapan salaş bi yer var, ooffff offf :) Avram'la gelin bi gün sizi yemeğe götüreyim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yemek güzel ama bir limit olmalı suvebeyazcım. ayol adamı evimdeki erzakla kaç gün besleyebilirim diye sinir stres yaptım rüyamda bile düşün :P

   Sil
 6. hayırdır ınsallah canım ama geleceğı gormussun dıyım ben sana:)
  bu arada mımledım senı ve odulledımde:) sevgıler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gelecek böyleyse yandık :))
   teşekkür ederim biricitcim, sevgiler :)

   Sil
 7. Ben bu ara Avrama pek ilişmiyorum.:))

  YanıtlaSil
 8. Yanıtlar
  1. pek hayra alamet görünmüyor ama hayır olsun diyelim şepşeker :)

   Sil
 9. Diyette misin? ancak o zaman böyle bir kabus görülebilir. Çünkü hep birgün zayıflayıp herşeyi yiyebileceğinin hayalini kuruyorsundur ya. Hoş avram'dan kalırsa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yok nilhancım diyette değilim. avram'a diyet yaptırmak gibi beyhude bir çabam var ama :))

   Sil