30 Ekim 2012 Salı

EVLİLİK DEDİĞİN

çalıştığım kurumda müdürün odasına ne zaman gitmem gerekse, öncesinde gördüğüm sekreter ve birkaç memurdan oluşan kadınlar çetesi tarafından yolum kesilip el kontrolünden geçiriliyorum. ilkokulda tırnak kontrolü yapardı öğretmenler, durum aynen o. yok hayır, içeriye -çok istesem de- elimde bir bomba ya da kalaşnikov ile girmeye çalışmıyorum. yüzük kontrol noktası orası.

-göster bakiim ellerini
-yok valla hala bekarım.
-aferin aferin. sakın ha...

evli ve mutsuz kadınlar topluluğu, kız kurusu olmamda ısrarcı. ısrarcıydı. bugün ne olduysa ikisi birden ellerime bakıp, "evlen artık" dedi. sanırım artık beni sevmiyorlar!

bu ara bütün evli arkadaşlarımın sorunlara boğulmuş, hatta boşanma arifesinde olduğunu düşünürsek bu sonucu çıkarmam normal. insan hem evli, hem mutlu olabilir mi bilmiyorum. bilmediğim gibi, etrafıma baktıkça da karamsarlaşıyorum. durum vahim, güle oynaya evlenen, üstelik daha cicim aylarında (yıllarında) olması gereken çiftlerin hallerini gördükçe evlilik daha bir kabus görünüyor. nasıl oluyor da aşktan ölür, evlenmek için delirirken birden bire düşman oluyor insanlar aklım almıyor. biriyle aynı evde yaşamak çok zor farkındayım. hele benim gibi yalnızlığı seven biri için... kafamın içinde tonla senaryo dolaşıyor: adam ya diş macununu ortadan sıkarsa, ben de onun ümüğünü sıkarsam? adam ya mis kokulu(!) çoraplarını orta yere atar da, ben o çorapları burnuna tıkarsam? adam ya klozetin kapağını açık bırakırsa ben de onu baş aşağı deliğe atar, sonra da tuvalet fırçasıyla itelersem? gibi gibi...

bunlar iyimser senaryolar. daha kötüleri fazlaca kanlı olduğu için sansürledim. zaten kurban bayramından yeni çıktık, gerek yok yani...

çok yakın bir arkadaşım yaklaşık 1,5 sene önce evlendi. üstelik evlendiği adam nasıl munis, nasıl melek... çok sevindik evlenirlerken. kuzu kılığında kurt çıktı mübarek. anam bir kaprisler, bir paranoyalar adamda. kendi kendine kavga konusu buluyor, sonra haftalarca küsüp kıza cehennem hayatı yaşatıyor. kızcağız şaşırıp domates yerine biber demiş diye çıkmıştı kavganın biri. o derece yani. boşanmanın eşiğine geldiler. vay efendim "sen domatese biber dedin". al adamı rendele, domates salçası diye ser güneşe. ben çocukken teyzem bir şey anlatmıştı anneme, hala hatırlarım. küçüktüm epey, oynuyordum yanlarında. çocuklar oynarken konuşulan her şeyi duyar ama büyükler fark etmez ya, öyle bir an işte. hikaye şu: kadının biri  (teyzemin komşusu) kocayı öldürüyor, başını kesiyor, sonra başlıyor kelleyi ateşte tütsülemeye. kokuyu duyan komşular soruyor ne yapıyorsun diye, "kocam kelle almış onu tütsülüyorum" diyor. bak bak kadındaki cesarete, soğukkanlılığa bak. işte böyle senaryolar böyle adamlar için yazılır. benim adamı rendeleyip salça yapmamı çok görmeyin yani. evlilik dediğin tımarhane ile hapishane arasındaki o kısacık yol.

sanki kısmetler kapıda kuyruk olmuş da ne yapacağımı bilemez haldeymişim gibi benim bu konuya el atmış olmam da ayrı bir mevzu tabii... 

gıcık ettiniz beni hepiniz, allaaan evli erkekleri!

oh be rahatladım biraz. 40 yorum:

 1. valla ne yorum yazsam şaşırdım en iyisi ben kocamanından bi smile yapıvereyim :

  :)))))))))))

  (hakkat değişiyolar ha evlendikten sonra)
  n.narda

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. di mi yaa, ne gıcıklar :))

   Sil
  2. Heee kadınlar aynı kalıyor ya..:P

   Sil
  3. arızaya bağlıycam az daha konuşursan avram. salça yapıcam senden

   Sil
 2. Ben ne manyaklar gördüm.. sizin elemanın kocası (tanıdığım için söylüyorum) ne ki...
  Allaa allaa neymiş, diş macunu ortadan sıkılır mıymış; çorap salonun ortasına bırakılır mıymış, klozetin kapağı açık bırakılır mıymış... Erkekler neden evleniyor sanıyorsunuz siz kadınlar? Aşık oldukları için falan mı? İşte bu yüzden, her erkek bir gün ahh anamm garibb anamm diye kendi kendine ağıt yakar; anasının dizinin dibini arar..

  YanıtlaSil
 3. :))

  Erkeklerin orta hallisi yok galiba,ya melek ya şeytan oluyorlar.
  Aman macunu ortadan sıkınca ne oluyor bunu yıllarca düşündüm ve bir cevap bulamadım.
  Bazı şeyleri görmemezlikten gelmek gerekiyor.O zaman evlilikler bozulmuyor.
  Ben küçük şeyleri takıntı yapmıyorum.Salonun ortasında bırakıyor benim büyük reis çoraplarını ,alıp kirliye götürüyorum ve ellerim kopmuyor.
  Büyük şeylere takarım ben.Şimdilik büyük şeyler yaşamadım.İnşallah yaşamamda.
  Sanırım evliliğin sırrı burda.Küçük şeyleri büyük şeylere dönüştürmemek.

  Arkadaşının kocası kısaca manyakmış.Tam salçalıkmış dediğin gibi:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. diş macunu beni bozmaz ama o kokmuş çorapları her akşam burnumun dibine bırakırsa arızaya bağlarım kesin :p mesele büyütmemekte galiba evet. bir şeye kızdın diye haftalarca küsersen olmaz bu iş tabii :)
   mutluluğunuz daim olsun pınarcım :)

   Sil
 4. :) vay derttaşım demek sen daha yeni düştün " evlen artıkcılar"ın eline :)
  iyisi vardı da biz beğenmedik ya da iyisi bizi buldu da biz reddettik ve melankoliye bağlayan son versiyon iyisi bizi bulmaz ki :)

  +yaratıcı cezalandırma yöntemlerin taktire şayan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. düne kadar "evlenme sakın!" diyen insanlara ne oldu anlamadım ki shebsel. "biz yandık, o da yansın. mutlu olmasın" fesatlığı mı başladı acaba insanlarda :P

   Sil
  2. Aslında benim bir fikrim var ama buraya yazarsam, muhtemelen (muhtemelen değil kesinlikle) yarın bir domates salçasına dönüştürülürüm.:P

   Sil
  3. bence de sen fazla fikir üretme :)

   Sil
  4. Avrama not;
   senden domates değil ,biber salçası olur yalnız.:))
   pehpeh...

   Sil
  5. :)))))))
   acı biber salçası

   Sil
 5. Ne olur ki gerekirse ayağının altını öpeceğim adamın çorabını da alır götürürüm.:))
  Çok mu ''şey''bir örnek oldu bilmiyorum ama.
  Amin inşallah.Şu an yolunda ama ben asla bozulmaz asla yapmaz ,asla yapmam diye büyük konuşmaktan hep men ettim kendimi.
  Güven başka birşeydir de,asla asla dememek gerekiyor.Yıllar çevremde gördüklerim bana bunu öğretti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet, asla "asla" dememek gerek, çok doğru :)

   Sil
 6. Domates/Biber hadiseindenküskünlük çıkarmak için harbi kırık olmak lazım.. Adamın derdi ne acaba, kadından hırsını alıyor sanki. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kafada arıza var demek, domatesten patlak vermiş. kavga etmek istedikten sonra bahane çok vladimir. bak bana, diş macununu ortadan sıktı diye adama neler yapma hayalindeyim :))

   Sil
 7. Ne desem bilemedim ki. Benimde çevremde öpüşe koklaşa evlenip, kanlı bıçaklı ayrılanlar, ayrılmaya çalışıp ayrılamayanlar, ayrılma sürecinde stresten tüy dökenler var. Ama gel gör ki; benim gibi mutlu olanlar da var. Bu durumda, "evlen iyidir" de diyemem, "aman evlenme" de.. :)

  Bence zamanımız evliliklerinin kısa ömürleri yaşam zorluğu. İş stresi, konuşup dertleşememe, negatif enerjiyi uygun yere boşaltamama derdi. Eşler günlük yaşantılarına ait çer, çöp, sıkıntı ne varsa bunları psikoza dönüştürüyor ve birbirlerine kusuyorlar.

  Ne fena güzin apla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok doğru saptama bütün sinirimizi yanımızdakinden çıkarıyoruz. ama mesele sadece bu kadar olsa keşke.

   böyle mutlu çiftlerin var olduğunu bilmek iyi geliyor. hep çok mutlu olun :)

   güzin apla: seni anan kadir gecesi doğurmuş kızım :P

   Sil
  2. güzin abla anekdotunu "yazarcı"ların hepsi biliyo galiba :)

   fıkra 1 deyip gülenler gibi aramızda gülelim:)

   bu devirde zor bir birlikteliği yürütmek...n.narda

   Sil
  3. evet nardacım yazarken benim de aklıma geldi, şimdi bunu anlamayabilirler diye. uzun uzun anlatmadım yine de, olayı bilmeyenler için bile o replik bir şey ifade edecektir neticede :)

   Sil
 8. :))merhaba Sırrakalem hocam:)Çoook güzel yazmışsın:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kamikazecim, çok teşekkür ederim :))

   Sil
  2. Hakikaten mutlu çiftler de var.Pınar arkadaşımızın ve Derbay arkadaşımızın yorumlarını okuyunca çok sevindim:)Allah bir ömür boyu mutlu etsin hem onları hem tüm çiftleri.insan mutlu örnekler görmek istiyor.inşallah çoğalır bu örnekler.bizim de fikrimiz değişir:)

   Sil
  3. ben de öyle umuyorum. herkes mutlu olsun :)

   Sil
 9. evlenince iki tarafta manyaklaşıyor, haksızlık etmemek lazım:) bence tam tencere kapak oluyolar, birini birine karşı savunmamak lazım:) provası yüzyıllardır yapılan ama bir türlü doğru dürüst sahnelenemeyen bir oyun bence evlilik, pardon evcilik:)) ben yine de deneyelim derim naziçazene:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aslında manyaklaşmak için evlenmeye de gerek yok suvebeyazcım değil mi ama :))

   Sil
 10. Allah dedim okurken. Evli olduğumu unuttum, evlilikten korktum :)) Salçalar, kelleler :S :)))

  YanıtlaSil
 11. Evlilikle evcilik birbirine karıştırılırsa sonuç tabi kötü. 13 yıllık evliyim öncesinde 3 yıl daha koy. Toplam 17
  macunu ortadan sıkar alttan sıka sıka hava yapmış yeri doldururum:)) Nolacak sıkılırsa hiçç
  Ama baştan işi sıkı tutacan sonra olmuyo. Misal evleneceğin adamın yaşadığın şehirde tek akrabası olmayacak:) Kızınca seni kapının önüne koyarım gidecek yerin bile yok ahahaha diyeceksin:)
  Şaka bi yana ayrı birey olduğumuzu kabullenir kendi doğrularımızı dayatmazsak sorun yok. Allah mesud etsin.

  YanıtlaSil
 12. deneyimlerini göz ardı etmeyeceğim ebru. akrabalar için bir cinayet planı yapmaya başlayayım ben :p

  ne güzel mutlu çiftleri görmek. daim olsun :))

  YanıtlaSil
 13. ne manyak adamlar var ya evlendıkten sonra hepsı kafayı sıyırıyo mudur nedır?:))
  mimledim seni, mimide ben uydurdum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. erkekler ikiye ayrılır biricit:
   1- evlendikten sonra kafayı sıyıranlar
   2- evlenmeden önce kafayı sıyıranlar
   şanslıysan ikincisine denk gelip ucuz yırtıyorsun işte :p

   ay haksızlık yapmayayım hadi, iyiler de var aralarında :)))

   bu ara fotoğraflı mimler hariç her şeyi yapabilirim. telefonum bozuldu, fotoğraf çekemiyorum. geçici kullandığım telefonun kamera kalitesi pek iyi değil. teşekkür ederim mim için :))

   Sil
 14. İnsanların genelinde (kadın erkek diye ayırmak mümkün değil artık bence) tahammülsüzlük ve hoşgörüsüzlük aldı başını gidiyor haliyle bu da ilişkilere yansıyor,11 yıllık evliyim 7 yılda öncesi var,diş macunu klozet kapağı değil sorun, (kapağı kapalı bırakıp yapmaları daha kötü oğlumdan biliyorum onu da "kaldır şu kapağı" diye uyarıyorum çünkü sürekli :) ) sorun sinir olduğun hareketleri yapan insanın bir zamanlar gözlerine baktığında içinin titrediğini unutmak...
  Hayata dalıp birbirini ihmal etmemekte saklı bence işin sırrı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayata dalıp ihmal etmek de sorun ama daha yeni evlilere ne oluyor? birbirlerini bu kadar çabuk unutmaları enteresan değil mi? balık hafızalılar :))

   Sil
 15. :)))))))))))) tespitlerini sevdiğim, çok güldüm yine...Ayrıca heyecanla Avram ne yorum yapmış diye bakındım, beklentimi gayet iyi karşıladı ona da güldüm :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gülelim ağlanacak halimize, ağlayınca da düzelmiyor nasıl olsa :P

   avram öyle yorumlar yapıp beni delirtmezse geceleri uyuyamıyoruz biz :))

   Sil
 16. Bunaldıkça okuduğumsun...okudukça bunaltı filan kalmaz..hatta kendi kendime kahkaha attırırsın..
  valla müthişsin..vallaha..iyi ki varsın,dönüp dönüp okuduğum...iyi ki varsın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben bayılıyorum senin yazdıklarına. asıl sen iyi ki varsın :)

   Sil